poniedziałek, 17 grudnia 2012

Kuligi w Małopolsce


Zima… Z czym kojarzy Ci się zima? Mnie ze świętami Bożego Narodzenia, Sylwestrem, wyjazdem na narty, zimowym wypoczynkiem oraz Kuligiem – który tak naprawdę stanowi nieodłączny element zimowej scenerii! Kulig jest ciekawą i atrakcyjną formą spędzenia czasu wolnego, zarówno dla dzieciaków, młodzieży jak i osób dorosłych.

Niezmiennie sezon na kulig zaczyna się wraz z pierwszym śniegiem a kończy się wiadomo wraz z zimą.

Na początku Kuligi były atrakcją „samą w sobie” – była to opcja „podstawowa” czyli kulig saniami lub kulig sankami ciągniętymi za saniami woźnicy. Z biegiem czasu powstawały nowe, ciekawsze formy tj. kulig z pochodniami, dodatkowo ognisko z pieczeniem kiełbasek i grzaniec, przejażdżka wozami z sianem + spotkanie z góralskim gawędziarzem, przejażdżką fasiągiem połączona z góralskim bajaniem. Przeglądając internetowe oferty oraz strony biur podróży, napotkać można kilkudniowe pakiety pobytowe łączące zakwaterowanie, wyżywienie, kulig z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek połączony z biesiadą góralską i muzyką na żywo, oraz wiele innych atrakcji dopasowanych do naszych potrzeb oraz naszego budżetu. Najczęściej są to jednak pakiety skierowane do firm, stanowiące rodzaj imprezy integracyjnej. Często jednak pojawia się informacja „w przypadku zainteresowania klientów indywidualnych, prosimy o kontakt”. Tak więc każdy może wybrać optymalną dla siebie wersję :) 

Gdzie zatem wybrać się na Kulig w Małopolsce?

Małopolska to Kuligowy Raj! Wszak to tutaj się znajduje zimowa stolica polski - Zakopane, tutaj mamy najwyższe góry w Polsce – Tatry; i najwięcej Parków Narodowych. Nie ma lepszego miejsca na zimowe konne kuligi jak małopolska :) Wszystko pięknie ale gdzieś ten kulig musi się odbyć, no gdzieś trzeba dojechać, no bo przecież w Krakowie się kuligu nie zrobi. Każdy z nas musi zatem jakoś dotrzeć na ten kulig czy to własnym transportem czy też publicznym lub zorganizowanym. Transport ważna rzecz… Gdzie można pojechać na prawdziwy kulig tej zimy?

Kuligi w Ojcowie

Ja jestem z Krakowa a Ty? Dla mnie właśnie najbliższym miejscem, gdzie organizowane są kuligi jest Ojcowski Park Narodowy. Byliście tutaj zapewne nie raz wiosną, latem czy bajecznie piękną Złotą Ojcowską Jesienią… Zimą Ojców zazwyczaj jest omijany z daleka… nie wiem dlaczego! Kulig w Ojcowie to same plusy – dobry i nie daleki dojazd bo to jedynie 30 km od Krakowa, zero korków po drodze, piękna i spokojna okolica i niesamowity klimat jurajskiej Doliny Prądnika. Do Ojcowa z łatwością możesz dojechać transportem własnym. Jeśli masz ochotę wyluzować się i napić się korzennego grzanego wina, możesz skorzystać z PKS-u lub jak jedziesz grupą z wynajętego środka lokomocji. Ojców w zimowej scenerii jest po prostu magiczny a widoki z sań – o ile jest jeszcze na tyle jasno – są po prostu magiczne. Ojców jest naprawdę wyjątkowym miejscem. Przejdźmy do konkretów co i za ile… Za konny kulig saniami z pochodniami, ogniskiem z kiełbaskami i grzanym winem, który prowadzi Doliną Prądnika na trasie: Ojców - Brama Krakowska - Wąwóz Korytania – Ojców – (ok. 1 godz.) zapłacimy już od 70 zł/os. (przy rezerwacji grupowej). Biorąc pod uwagę bliskość dojazdu, atrakcje zawarte w cenie i możliwość skorzystania z pobliskiej gastronomi (obok ogniska) gdzie można się ogrzać i skorzystać z jej usług to naprawdę niewiele. Oferta sprawdzona – Polecam!

Kuligi w Zakopanem

Jeśli już mowa o kuligu, moi znajomi najczęściej z kuligiem kojarzą Tatry i Podhale a już zdecydowanie wymieniają tutaj Zakopane. Pewnie teraz myślicie o tym samym co ja – dojazd do Zakopanego i wiecznie zatłoczona Zakopianka… No tak to jeden z felerów zakopiańskiego kuligu – w jeden dzień ciężko będzie dojechać i wrócić… To raz a dwa to gdy już dojedziemy na miejsce, napotykamy tłumy turystów i wiecznie oblegane Krupówki. Pewnie znajdzie się wiele osób co to lubią – ja w każdym razie do nich nie należę. W każdym razie tutaj też nieopodal stacjonują woźnicowie u których zasięgnąć można informacji o kuligach i zamówić sobie przejażdżkę. W Zakopanem kuligi najczęściej odbywają się w rejonie Doliny Kościeliskiej, w rejonie Małej Łąki, w Dolinie Chochołowskiej 1/2 trasy lub cała trasa do Schroniska. Góralski klimat, radosna atmosfera sprawiają, że Zakopiańskie kuligi są bardzo, ale to bardzo popularne i licznie organizowane gdyż chętnych jest naprawdę wielu.
Średnie ceny kuligów w Zakopanem przedstawiają się następująco:
Od 40,00 zł/osoba - Kulig saniami
Od 60,00 zł/osoba - Kulig saniami + ognisko z pieczeniem kiełbasek
Od 85,00 zł/osoba - Kulig + menu

Podobne ceny kuligów spotkamy w pozostałych miejscowościach Podhala: Białce Tatrzańskiej, Bukowinie Tatrzańskiej, Poroninie, Małym Cichym itp.

Kulig w Szczawnicy

Ciekawą alternatywę dla kuligu w Zakopanem stanowi kulig w pobliskich Pieninach np. w Szczawnicy. Wspaniała przyroda w zimowej scenerii, swoisty uzdrowiskowy mikroklimat górski, malowniczy krajobraz, bukowe, jodłowe i modrzewiowe lasy i na wyciągnięcie ręki bliskość Pienińskiego Parku Narodowego sprawiają, że turyści wybierają właśnie ten region na wypoczynek i kulig. Uczestnicząc w kuligu poznają urok zaśnieżonych gór. Wszystkim uczestnikom zimowego wypadu, dźwięk dzwonków przy saniach nieodmiennie przypomina świąteczną i tajemniczą atmosferą. Pienińskie kuligi corocznie dostarczają wielu niezapomnianych wrażeń. Zazwyczaj odbywają się w dzień, tak by uczestnicy mogli podziwiać piękno Pienin obleczonych w białą kołdrę. Te nocne przy blasku pochodni gwarantują przeżycie przygody w krajobrazie tajemniczych konturów gór.
Średnie ceny kuligów w Pieninach przedstawiają się następująco:
Od 35,00 zł/osoba - kulig saniami
Od 50,00 zł/osoba - kulig saniami + ognisko z pieczeniem kiełbasek
Od 70,00 zł/osoba – kulig + menu
Podobne ceny kuligów spotkamy w pozostałych miejscowościach regionu pienińskiego: Krościenku nad Dunajcem, Niedzicy czy Jaworkach.

Dla każdego coś miłego!
Weź brata lub kolegę swego!
Odwiedź woźnicę naszego!
By wypić z nim kieliszka małego :D


Kuligi były, są i będą… tylko ciebie na nich brak! :) Zorganizować dla Ciebie kulig? Daj nam znać - Hej! 

wtorek, 11 grudnia 2012

Święta Bożego Narodzenia w domu czy na wyjeździe?


Chyba nie ma bardziej rodzinnego święta jak Boże Narodzenie. Trudno wyobrazić sobie te święta bez spotkań z bliskimi, wspólnego łamania się opłatkiem i wigilijnego karpia na stole. Jednak aby wszystko to miało iście świąteczny nastrój potrzeba dużo poświęceń a przede wszystkim czasu i pieniędzy.

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach jesteśmy zabiegani sprawami codziennymi. Dom, praca, dzieci… Niewielu z nas ma szczęście na znalezienie wolnego czasu na właściwe przygotowania do wieczerzy wigilijnej. Oprócz czasu na kulinarne zabiegi same koszty zakupu produktów są niebagatelne. Widzieliście ile kosztują suszone grzyby? No i jeszcze prezenty na gwiazdkę…

1950 zł - dokładnie tyle planuje wydać przeciętna polska rodzina na zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Każdy z nas statystycznie pracuje na to dziewięć dni. Statystyki statystykami ale mimo tego to więcej niż w roku ubiegłym (1800 zł). Przyjmując, że rodzina składa się z 4 osób (2 dorosłych + 2 dzieci) to wychodzi kwota blisko 500 zł/os.! Jest to naprawdę spory wydatek i to przy tak dużym poświęceniu swojego czasu na przygotowania.

A już kilka dni po świętach czają się kolejne wydatki i następne przygotowania… Sylwester nadchodzi!!! Chcielibyśmy przeżyć niezapomnianą imprezę sylwestrową, by było niecodziennie, klimatycznie. Zastanawiamy się czy w tym roku bal sylwestrowy w pobliskiej restauracji a może przygotować imprezę u siebie i zaprosić znajomych? Być może wyjazd w góry i sylwester na stoku narciarskim?… Możliwości jest wiele ale to niestety kolejne wydatki i nasz czas….

A tuż po tym wszystkim mamy małopolskie ferie zimowe i tu już od 14.01.2013 - 2 tygodnie po Sylwestrze! To rozpoczynający się czas zimowisk i wyjazdów narciarskich. Ci z nas którzy mają swoje pociechy chcą gdzieś wyjechać z nimi lub też od nich odpocząć :). Dzieci wysłać na zimowisko a samemu poszaleć np. gdzieś na stoku narciarskim, wieczorami zaś rozkoszować się rozmową z grupą przyjaciół popijając grzane wino przy trzaskach palącego się drewna w kominku. Skąd na to wszytko mieć czas i pieniądze…?

A Dlaczego nie połączyć tego wszystkiego w jedną całość? Wręczyć rodzinie prezent wyjazdu świątecznego łączącego wszystkie te plany…?, Oszczędzając na tym właśnie czas i pieniądze?!

Co raz popularniejsze stają się wyjazdy świąteczne organizowane przez biura podróży. Koszt takiego wyjazdu w polskie góry zaczyna się już od 300 zł/osoba dorosła za pobyt z 3 noclegami i z dodatkowymi zniżkami dla dzieci. Kwoty oczywiście są różne i mogą być dużo wyższe w zależności od terminu pobytu, standardu zakwaterowania, atrakcji jakie mamy na miejscu, np. czy wieczerza wigilijna jest wliczona w cenę oferty, czy też mamy kulig z ogniskiem, czy też wizytę Św. Mikołaja. Wręczając taki wyjazd w prezencie świątecznym swojej rodzinie ale i także samemu sobie, mamy możliwość cieszenia się wspólnymi rodzinnymi chwilami, dzieleni się radościami i troskami na których to w ciągu niekiedy całego roku po prostu nie ma czasu. Wczasy Świąteczne dają nam właśnie taką możliwość.

Lecz wczasy świąteczne to nie same Boże Narodzenie. Pobyt świąteczny możemy przedłużyć o sylwester a nawet pokusić się o dłuższy termin, który stanie się zimowym rodzinnym wypoczynkiem.

Bogatą ofertę wczasów świątecznych znajdziesz w Biurze Podróży Ecotravel przy os. Niepodległości 3A/5A jak i na stronie www.ecotravel.pl

Ferie Zimowiska



Zaczyna się kolejny rok zimowych ferii i Pani Ula znowu słyszy krzyk z pokoju – …ale MAMO ja Chcę pojechać na zimowisko z Tomkiem!!! Ja już nie chcę z wami jeździć na wakacje….
Z kolei w rodzinie Pani Joli para bliźniaków - mała Julia i Patryk - nie chcą słyszeć o tym aby miały pojechać gdzieś bez rodziców. Pani Jola chętnie wypoczęłaby tylko z mężem – no i jeszcze w tym roku 10 rocznica ślubu, byłoby cudownie - góry, narty, kolacje przy kominku tak dawno nigdzie nie byli sami... Takie scenki przewijają się zapewne teraz w wielu polskich domach...

Co ma zrobić mama pełna obaw przed pierwszym samodzielnym wyjazdem syna na Zimowisko?
Co ma zrobić Pani Jola aby mieć trochę czasu tylko dla siebie i męża?


Pani Ula obawia się że jej syn jest jeszcze mały, że może na obozie zimowym nie będzie odpowiedniej opieki, że syn może tęsknić, że może być niebezpiecznie, no i jeszcze to przecież wydatek… Są to naturalne obawy każdego rodzica wysłać swoją pociechę po raz pierwszy na samodzielny zimowy czy też letni wyjazd. Czym się kierować szukając oferty z której i dziecko będzie zadowolone i my będziemy spokojni, że jest w dobrych rękach?

Przede wszystkim wyjazd koniecznie z biurem posiadającym zezwolenie organizatora imprez turystycznych(!) Jest wiele firm, szkół, które bez takiego zezwolenia organizują wyjazdy, nie robią wówczas tego zgodnie z dość surowymi przepisami do których muszą dostosować się organizatorzy obozów zimowych i letnich.  Jak sprawdzić firmę czy posiada wymagane zezwolenie? Biuro w którym wykupujemy ofertę na naszą prośbę powinno podać nam nr wpisu do rejestru organizatorów i pośredników turystycznych biura organizującego wyjazd lub też możemy sami sprawdzić czy dana firma taki wpis posiada na stronie…  http://turystyka.gov.pl/ceotipt/podmioty/wyszukiwanie_p_77.html

Organizatorzy Imprez Turystycznych muszę zgodnie z przepisami prawa zagwarantować  m.in.: odpowiednią opiekę nad dziećmi oraz warunki pobytu dzieci na miejscu. Każdy organizator musi zgłosić organizowany wyjazd do Kuratorium Oświaty zgodnie z miejscem siedziby Organizatora, które może w czasie trwania zimowiska przeprowadzić kontrolę danego obozu.

Gdzie szukać ofert firm które posiadają aktualny wpis do ewidencji organizatorów i pośredników turystycznych?
Może to będzie i zaskakujące ale naprawdę dobrym miejsce są Agencje Turystyczne. Agencja Turystyczna za nim udostępni ofertę do sprzedaży  musi upewnić się, że sprzedaje ofertę firmy posiadającej odpowiednie zezwolenia. Właśnie to Agencje są tym pierwszym weryfikatorem aktualnych zezwoleń organizatorów przed klientem. Agencje mają jeszcze ten plus, że oprócz pewności,  że kupujemy ofertę uprawnionego organizatora dają nam dodatkowo szeroki wybór ofert, gdyż zwykle mają umowy z wieloma biurami organizującymi wyjazdy.

Czy tanio znaczy dobrze?
Oczywiście, że tak też może być… jeśli nie mamy zbyt dużo funduszy wówczas zapewne wybierzemy oferty z pakietem podstawowym oferowanym w najniższej możliwie cenie czyli m.in. w programie znajdziemy wówczas gry i zabawy na śniegu, spacery, dyskoteki, może kulig … są to jednak atrakcje podczas których dziecko może jednak trochę zatęsknić za rodzicami.
Natomiast  jeśli chcemy mieć pewność, że nasza pociecha nie będzie się po prostu nudzić, będzie cały czas zajęta na tyle by po prostu nie tęsknić i na tym nam najbardziej zależy, zwróćmy uwagę na to co tak naprawdę zawiera program... Nie oszukujmy się, oferty droższe mają z reguły program dużo bardziej rozbudowany i atrakcyjny, m.in. o spotkania i zajęcia z animatorami, często są to obozy o określonym temacie, w którym dziecko może rozwijać swoje zainteresowania i wymieniać się wrażeniami z swoimi rówieśnikami lub rozwijać swoje umiejętności np. narciarskie na stoku pod okiem doświadczonego instruktora.

Wiemy już na co Pani Ula powinna zwrócić uwagę, żeby jej pociecha wyjechała z uprawnionym organizatorem, była pod opieką wykwalifikowanej kadry, nie tęskniła i świetnie się bawiła. Powróćmy do problemu Pani Joli, która to chciałaby spędzić w ferie urlop z mężem sam na sam ale jej dzieci nie mają najmniejszej ochoty opuszczać domu bez rodziców.

Od kilku sezonów biura turystyczne zaczęły sprzedawać pakiety wyjazdów dla rodzin z dziećmi. Oferty te cieszą się co raz większym powodzeniem.  Często korzystają z nich rodzice którzy jeszcze nie chcą samodzielnie wysłać swojej pociechy na zimowisko. Chcący mieć nad swoim dzieckiem nadal choćby częściową kontrolę oraz rodzice którzy chcieliby przygotować swoje maleństwo do samodzielnych wyjazdów w przyszłości. Co więcej taki wyjazd to również świetna okazja na odrobinę czasu dla siebie.

Zimowiska dla Rodziców z dziećmi oferują możliwość opieki nad dziećmi doświadczonym opiekunom, realizowania programu zimowiska, podczas kiedy rodzice mogą spokojnie wypocząć korzystając z wolnego czasu dla siebie. Programy są również łączone, gdzie dzieci z rodzicami wyruszają na wycieczki i wspólne zwiedzanie okolicy. Takie zimowisko zapewnia odpoczynek rodzicom od ich pociech a pociechom da trochę samodzielnej zabawy ale blisko i pod okiem swoich rodziców.

Te i inne dylematy i pytania od rodziców bardzo często pojawiają się właśnie tuż przed feriami i wakacjami. Jeśli będziecie chcieli uzyskać dodatkowe informacjie o zimowiskach, koloniach czy obozach, które pomogły by wam rozwiać obawy lub wyjaśnić kwestie dotyczące bezpieczeństwa, oferty czy  turystyki dla dzieci i młodzieży prosimy o kontakt z doradcami Biura Podróży Ecotravel pod email biuro@ecotravel.pl lub telefonicznie +48 12 648 99 77, +48 12 647 11 88, +48 12 647 22 66

Zachęcamy Was również do sprawdzenia oferty zimowisk i obozów zimowych znajdujących się na stronie www.obozyzimowiska.pl Przedstawiona tutaj oferta jest sprawdzona przez Krakowskie Biuro Podróży Ecotravel, które od ponad 10 lat pośredniczy w sprzedaży m.in. właśnie ofert obozów zimowych i zimowisk ale również kolonii letnich i obozów młodzieżowych czy wycieczek i wczasów. Pełna oferta dostępna oczywiście na głównej stronie biura www.ecotravel.pl

Popularne posty