środa, 23 kwietnia 2014

Słowenia - Magiczna Kraina

Słowenia jest podobno jednym z tych z krajów w których jeszcze nie byliście a w którym z łatwością swoje serce zostawilibyście.

Bo kiedy zobaczycie na własne oczy te maleńkie miasta i malownicze wioski, kiedy poznacie ich przyjaznych mieszkańców i zauroczeni ich gościnnością będziecie sami chcieli tutaj wracać bo tak łatwo jest zakochać się w Słowenii.

JEZIORO BLED


Jezioro powstało w starym zagłębieniu tektonicznym pod koniec ostatniej epoki lodowcowej na skutek topnienia wielkiego Lodowca Bohinjskiego. Do jeziora nie wpadają obecnie żadne większe naziemne cieki wodne, a wodą zasilają je głównie wydajne źródła podziemne. Tektoniczne pochodzenie jeziora podkreślają aktywne źródła termalne w jego północno-wschodniej części. Powodują one, że woda w jeziorze ma temperaturę sięgającą +26 °C (jedno z najcieplejszych jezior alpejskich!), umożliwiającą znaczne wydłużenie sezonu kąpielowego.

KOBARIT


Miasto i gmina w zachodniej Słowenii, w pobliżu granicy włoskiej. Niezwykle malowniczo położona. Miasto znane jest z bitwy pod Caporetto (Kobarid), upamiętnionej przez Ernesta Hemingwaya w Pożegnaniu z bronią.

BREZICE


Region ten słynie z wielu gorących źródeł, które przyczyniły się do rozwoju największego w kraju naturalnego spa oraz drugiego co do wielkości centrum turystycznego w Słowenii, Čateške Toplice (Terme Čatež Thermal Health Resort). Brežice oferują turystom wypoczynek i rozrywkę oraz sporty, w tym łowiectwo i rybołówstwo. Okoliczne wzgórza są idealne do uprawy owoców i winorośli. Wzgórza miejscowości Bizeljsko i Pišece znane są z najwyższej jakości win.

JEZIORO BOHNIJSKO

Jest największym jeziorem w Słowenii (318 hektarów) 4,2 km długości i 1 km w maksymalnej szerokości. Znajduje się w dolinie Bohinj w rejonie Alp Julijskich, i stanowi część Parku Narodowego Triglav. www.bohinj.si

PREDJAMSKI GRAD


Czteropiętrowy zamek we wsi Predjama w okręgu Postojna na Słowenii, pod ponadstumetrową pionową skałą wchodzącą w skład wyżyn słoweńskiego Krasu. Zamek wbudowany był pierwotnie w XII wieku (wzmiankowany w 2 połowie w. XIII) w obszerną jaskinię w skałach, zakrywając jej wejście. Niedaleko znajduje (9 km) jaskinia Postojna.

Zapraszamy na Wycieczki do Słowenii >>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty