poniedziałek, 20 maja 2013

Madera Wyspa Wiecznej Wiosny

Madera jest największą wyspą archipelagu. Jej klimat uznawany jest jako łagodny, określany mianem "wiecznej wiosny" stąd też posiada bogatą roślinność podzwrotnikową a tutejsze Lasy Wawrzynowe wpisane są na listę UNESCO.
 
  
Uprawia się tutaj winorośl, trzcinę cukrową, warzywa i drzewa owocowe. Łagodny i regularny klimat pozwolił sprowadzić na Maderę szereg gatunków tropikalnych roślin uprawnych (m. in. banany), które świetnie się tu przyjęły, stopniowo wypierając nawet rodzimą roślinność. Mieszkańcy trudnią się też rybołówstwem. Ważną gałęzią gospodarki jest przemysł winiarski (wina Madera), dochody z eksportu wina stanowią ważną część całości eksportu (43% w 1999). Z uprawianej na wyspie trzciny cukrowej produkuje się lokalną odmianę rumu.


Portugalscy odkrywcy João Gonçalves Zarco i Tristão Vaz Teixeira ochrzcili nowy ląd mianem Ilha Madeira czyli Wyspy Drewna lub Zalesionej Wyspy - prawdopodobnie przez opozycję do innych, pustynnych wysp archipelagu.


Powierzchnia wysp jest górzysta. Najwyższym szczytem jest Pico Ruivo na wyspie Madera (1862 m n.p.m.).


Sieć kanałów na Maderze tzw. Lewady; służy transportowaniu wody deszczowej z północy na południe wyspy. Na wyspie znajduje się ok. 200 kanałów, a całkowita długość lewad wynosi ok. 2500 km.

 
Lewady zostały wybudowane w XVI w. dla nawodnienia upraw owoców, trzciny cukrowej i bananowców znajdujących się na południu wyspy chłodniejszą wodą z północy. Charakterystyczna dla lewady jest ścieżka biegnąca wzdłuż kanału pozwalająca na kontrolowanie go i zapewnienie drożności. Obecnie wiele z tych ścieżek jest trasami spacerowymi i atrakcją turystyczną.


  
Madera ma klimat łagodny, określany mianem "wiecznej wiosny". Średnia temperatura w styczniu wynosi ok. 16 °C, a w lipcu ok. 22 °C. Posiada bogatą roślinność podzwrotnikową. (Lasy wawrzynowe zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO). Obszar chroniony rezerwatem zajmuje niemal 2/3 powierzchni wyspy.


  
Funchal, stolica Madery, położone jest na południowym wybrzeżu wyspy. Pozostałe główne miasta: Porto Santo (znane też jako Vila Baleira), Ribeira Brava, Machico, Câmara de Lobos, Santa Cruz i Santana.

  
Legenda portugalska głosi, że król Polski i Węgier Władysław III Warneńczyk przeżył bitwę pod Warną, by następnie osiąść na Maderze.

Na Maderze urodził się znany piłkarz Cristiano Ronaldo (1985).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty