poniedziałek, 14 listopada 2011

Mój Egipt

Zapraszamy Was do lektury książki Pana Jarosława Kreta "Mój Egipt" a jednocześnie wszystkich Facebook-owców zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie w którym to można wygrać wczasy do Egiptu.O książce

Z wdziękiem, swobodą i znajomością rzeczy opowiada Jarosław Kret o Egipcie. Książka – podobnie jak „Moje Indie” – w żadnym razie nie jest typowym przewodnikiem. Kret bowiem znakomicie łączy opowieść o tamtejszych realiach, historii, kulturze, obyczajach z osobistymi wspomnieniami i refleksjami. A ma co wspominać, bo od końca lat 80., kiedy to jako student egiptologii pojechał na stypendium do Kairu, był w państwie faraonów wielokrotnie.
Pośród dziesiątek pysznych anegdot i opowieści dowiadujemy się mnóstwa ciekawych rzeczy. Czy to prawda, że jeżeli na ulicy spotyka się dwoje Egipcjan, możesz być pewien, że troje z nich jest policjantami? Ile może trwać przerwa obiadowa egipskiej urzędniczki? Jak odbija się na tamtejszym życiu coś w rodzaju naszej „spychologii”, znaczonej wszechobecnymi słowami bukra (jutro) i szuajja (powoli, pomału, trochę, ciut-ciut)? Jaki związek ma wyznawana przez Egipcjan religia z… zapinaniem pasów bezpieczeństwa w samochodzie? Czym jest osławiona „zemsta faraona” i czy aby nie sami turyści są winni swoich gastrycznych kłopotów? Kret nie jest przeciwko turystom, obserwuje tylko i opowiada o pewnej typowej rosyjskiej rodzinie podczas urlopu na Synaju. Wnioski wyciągnijcie sami!
Egipt to kraj o dwóch, a może nawet wielu obliczach. Jedno starożytne, klasyczne, znane nam wszystkim z historii – kolebka cywilizacji, drugie arabskie, muzułmańskie, orientalne – barwne, niezwykle ciekawe, ale wciąż dla nas obce i egzotyczne – przypomina autor. Przemierzamy niesamowity, tętniący życiem Kair, w malowniczej drodze na Synaj, przejeżdżamy tunelem pod Kanałem Sueskim z Afryki do Azji, oglądamy plaże nad Morzem Czerwonym, jesteśmy na targu wielbłądów w Birkaszu (to nie miejsce dla ludzi o słabych nerwach), jemy kolację w wytwornym hotelu, robimy zakupy (przy okazji Kret demitologizuje słynne targowanie się), czytamy o wcale nie kolorowych, a tym bardziej nie idyllicznych miasteczkach delty Nilu, a przy okazji opowieści o architekturze, Jarosław Kret najpierw proponuje nam spacer po… Warszawie i ma ku temu powody.
„Mój Egipt” to bezpretensjonalny, niezwykle ciekawy, idealny wstęp nie tylko do poznania tamtejszej kultury, obyczajów i cywilizacji, ale i do zrozumienia mentalności mieszkańców. Wyobraźmy sobie upał. Tak, taki porządny upał. Trzydzieści osiem stopni. Jesteśmy w Egipcie. Jesteśmy tu, bo tutaj mieszkamy. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy Egipcjanami i muzułmanami zarazem. Jest gorące południe i właśnie muezin zawołał wiernych na spotkanie w meczecie – czytamy w jednym z rozdziałów. I, nie wiadomo kiedy – m.in. dzięki barwnemu „słownikowi” podstawowych pojęć, określających, co w Egipcie ważne, od alchemii przez chałwę i dywan, po haszysz, hazard i talizman – niemal się nimi stajemy…
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
O Autorze
Jarosław Kret
Dziennikarz, fotoreporter, prezenter telewizyjny.
Studiował egiptologię, a także archeologię śródziemnomorską, afrykanistykę
i kulturoznawstwo. W latach 90-tych był reporterem i prezenterem „Teleexpresu”. Prowadził autorski program telewizyjny pt. „Klub Podróżników", nakręcił ponad 20 filmów dokumentalnych i reportaży w Azji, Afryce, Ameryce Południowej i Europie. Przez 3 lata pracował jako starszy redaktor i fotoreporter w magazynie „National Geographic Polska”. Od 2002 jest prezenterem Pogody w TVP, prowadzi również swój program podróżniczy na antenie TVP Info – „Polska według Kreta”.
Jest autorem książki „Kret na pogodę” i albumów fotograficznych: „Moja Ziemia Święta”, a także z cyklu „Wyprawy marzeń" – „Ziemia Święta" i „Madagaskar", jest też współautorem „Słownika Pogody". W wydawnictwie Świat Książki w roku 2009 opublikował książkę „Moje Indie”, która zapoczątkowała serię autorskich opowieści o dalekich zakątkach i zdobyła sobie już rzesze fanów. Obecnie autor pracuje już nad kolejnym tomem z cyklu – tym razem będzie to opowieść o Madagaskarze.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popularne posty